پرش لینک ها
خانه » معرفی هوش مصنوعی » هر آنچه لازم است از هوش مصنوعی Gemini گوگل (بارد سابق) بدانید!
معرفی هوش مصنوعی Gemini و قابلیت‌ها و موارد استفاده آن

هر آنچه لازم است از هوش مصنوعی Gemini گوگل (بارد سابق) بدانید!

کمتر از یک سال پس از راه‌اندازی هوش مصنوعی Bard، گوگل نام چت‌بات محبوب را به مدل ارتقا یافته هوش مصنوعی Gemini تغییر داد. جمینی یا جمنای که به‌عنوان آغاز عصر جدیدی از هوش مصنوعی به حساب می‌رود، به کاربران امکان دسترسی به جدیدترین و تواناترین مدل زبان بزرگ گوگل (LLM) را می‌دهد. Gemini با ظاهری جدید و طیف وسیعی از ویژگی‌های جدید همراه شده که آن را به یک نسخه پیشرفته از بارد تبدیل می کند. در این مقاله به بررسی جمینی، نحوه استفاده از آن، آخرین پیشرفت‌ها، مدل‌ها و ویژگی‌های جدید هوش مصنوعی Gemini می‌پردازیم.

تجربه استفاده از هوش مصنوعی های مختلف به زبان فارسی
همین حالا ثبت نام کنید

  • استفاده از چت بات بدون محدودیت
  • وجود صدها پرامپت حرفه ای در همه زمینه ها
  • امکان استفاده از پرامپت ها به صورت رایگان

هوش مصنوعی Gemini چیست؟

بارد اولین بار در ۲۱ مارس ۲۰۲۳ منتشر شد. سپس، تقریبا یک سال بعد، هوش مصنوعی Bard به Gemini تغییر نام داد. هوش مصنوعی بارد در زمان راه‌اندازی دارای چند نقص بزرگ بود. از آن زمان، با ارتقاء دو مدل زبان بزرگ (LLM) و چندین به‌روز‌رسانی، پیشرفت قابل توجهی داشته است، و نام جدید ممکن است راهی برای فراموشی نقص‌های گذشته باشد.

Gemini یک مدل هوش مصنوعی جدید و قدرتمند از گوگل است که می‌تواند نه تنها متن، بلکه تصاویر، ویدئوها و صدا را نیز درک کند. جمیمی قادر به تکمیل وظایف پیچیده در ریاضیات، فیزیک و سایر زمینه‌ها است.

به‌علاوه مانند بسیاری از ربات‌های چت هوش مصنوعی، Gemini می‌تواند کدنویسی کند، به مسائل ریاضی پاسخ دهد و به نیازهای نوشتاری شما کمک کند. همچنین این هوش مصنوعی می‌تواند تصاویر را نیز تولید کند. برای دسترسی به این AI، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به وب‌سایت Gemini مراجعه کرده و وارد حساب گوگل خود شوید. این هوش مصنوعی در حال حاضر از طریق ادغام با Google Bard و Google Pixel 8 در دسترس است و به تدریج در سایر سرویس‌های گوگل قرار خواهد گرفت.

برای درک هوش مصنوعی و اهمیت آن مقاله هوش مصنوعی (AI) چیست و چرا در سال 2024 اهمیت دارد؟ را مطالعه کنید.

هوش مصنوعی Gemini چیست

چه کسی هوش مصنوعی جمینی را ساخته است؟

Gemini توسط گوگل و آلفابت – شرکت مادر گوگل – ایجاد و به‌عنوان پیشرفته‌ترین مدل هوش مصنوعی این شرکت تا به امروز منتشر شد. Google DeepMind نیز سهم قابل توجهی در توسعه هوش مصنوعی Gemini داشته است.

بیشتر بخوانید: جمینای گوگل یا چت جی پی تی؛ کدام یک بهتر است؟

نسخه‌های مختلف Gemini

گوگل هوش مصنوعی Gemini را به‌عنوان یک مدل انعطاف‌پذیر توصیف می‌کند که می‌تواند روی همه چیز از مراکز داده گوگل گرفته تا دستگاه‌های تلفن‌همراه اجرا شود. برای دستیابی به این مقیاس‌پذیری، Gemini در سه نسخه Gemini Nano، Gemini Pro و Gemini Ultra عرضه می‌شود.

نسخه‌های مختلف هوش مصنوعی Gemini

نسخه هوش مصنوعی Gemini Nano

Gemini Nano نسخه بسیار کوچک‌تری از مدل‌های Gemini Pro و Ultra به حساب می‌رود. مدل Gemini Nano برای اجرا بر روی گوشی‌های هوشمند، به‌ویژه Google Pixel 8 طراحی شده است. این مدل ویژگی‌هایی برای پیشنهاد پاسخ‌ها در برنامه‌های چت یا ضبط و خلاصه کردن متن و ارائه پاسخ هوشمند در Gboard دارد.

برنامه Recorder که به کاربران اجازه می‌دهد دکمه‌ای را برای ضبط و رونویسی صدا فشار دهند، شامل خلاصه‌ای از مکالمات، مصاحبه‌ها، ارائه‌ها و سایر قطعه‌های ضبط‌ شده شما توسط هوش مصنوعی Gemini است. کاربران حتی اگر سیگنال یا اتصال Wi-Fi را نداشته باشند، این خلاصه‌ها را دریافت می‌کنند و برای حفظ حریم خصوصی کاربران، هیچ داده‌ای از تلفن آن‌ها خارج نمی‌شود.

Gemini Nano همچنین در Gboard قابلیتی به نام «پاسخ هوشمند» دارد که به شما کمک می‌کند تا حرف بعدی را که می‌خواهید هنگام مکالمه در یک برنامه پیام‌رسانی تایپ کنید، پیشنهاد می‌کند. این ویژگی ابتدا فقط در واتس‌اپ کار می‌کرد، اما در سال ۲۰۲۴ برای اپلیکیشن‌های بیشتری در دسترس قرار گرفت.

نسخه هوش مصنوعی Gemini Pro

Gemini Pro که در مراکز داده گوگل اجرا می‌شود، برای تامین آخرین نسخه چت‌بات هوش مصنوعی این شرکت یعنی بارد طراحی شده است. این ورژن در توانایی‌های استدلال، برنامه‌ریزی و درک پیشرفت کرده و در نتیجه این نسخه قادر به ارائه زمان پاسخ کوتاه‌تر و درک سوالات پیچیده است.

نسخه Gemini 1.5 می‌تواند (در پیش‌نمایش خصوصی محدود) ۷۰۰۰۰۰ کلمه یا ۳۰۰۰۰ خط کد را دریافت کند. این یک مدل چند  وجهی است و به متن محدود نمی‌شود. Gemini Pro می‌تواند تا ۱۱ ساعت صدا یا یک ساعت ویدیو را به زبان‌های مختلف، هرچند آهسته، آنالیز کند.

Gemini Pro همچنین از طریق API در Vertex AI برای پذیرش متن به‌عنوان ورودی و تولید متن به‌عنوان خروجی در دسترس است. به‌علاوه Gemini Pro Vision می‌تواند متن، تصاویر و ویدیوها را پردازش کرده و متن را مطابق با مدل OpenAI GPT-4 با مدل Vision تولید کند.

نسخه هوش مصنوعی Gemini Ultra

اگرچه هنوز برای استفاده گسترده در دسترس نیست، گوگل Gemini Ultra را به‌عنوان تواناترین مدل خود توصیف می‌کند. این نسخه برای کارهای بسیار پیچیده طراحی شده و قرار است پس از اتمام مرحله آزمایشی فعلی خود منتشر شود. Gemini Ultra – به لطف چندوجهی بودن آن – می‌تواند برای کمک به مواردی مانند تکالیف فیزیک، حل مسائل گام به گام در یک کاربرگ و اشاره به اشتباهات احتمالی در پاسخ‌های پیش‌فرض استفاده شود. همچنین می‌تواند برای کارهایی مانند شناسایی مقالات علمی مرتبط با یک مشکل خاص – استخراج اطلاعات از آن مقالات و به‌روز‌رسانی نمودار یا ایجاد فرمول‌های لازم برای ایجاد مجدد نمودار با داده‌های جدیدتر استفاده شود.

به‌علاوه Gemini Ultra از نظر فنی از تولید تصویر پشتیبانی می‌کند. جمینی به‌جای دادن پرامپت‌های فید به یک تولیدکننده تصویر (مانند DALL-E 3)، خروجی تصاویر را به‌صورت «بومی» و بدون مرحله میانجی ارائه می‌دهد. هوش مصنوعی Gemini Ultra به‌عنوان یک API از طریق Vertex AI (پلتفرم توسعه‌دهنده هوش مصنوعی گوگل) و AI Studio (ابزار مبتنی بر وب گوگل) برای توسعه‌دهندگان برنامه‌ها و پلتفرم‌ها در دسترس است.

دسترسی به Gemini Ultra مستلزم تهیه اشتراک در Google One AI Premium Plan با قیمت ۲۰ دلار در ماه است. طرح AI Premium همچنین Gemini را به اکانت گسترده‌تر Google Workspace شما متصل می‌کند. این ویژگی به‌خصوص برای خلاصه کردن ایمیل‌ها یا نت‌برداری Gemini در طول تماس ویدیویی مفید است.

اگر یک دستیار تولید محتوا می‌خواهید هوش مصنوعی Rytr را از دست ندهید.

قابلیت‌های هوش مصنوعی Gemini

قابلیت‌های پیچیده استدلال چندوجهی Gemini می‌تواند به درک اطلاعات نوشتاری و بصری پیچیده کمک کند. این باعث می‌شود که در کشف دانشی که در میان حجم عظیمی از داده‌ها به‌سختی قابل تشخیص است، مهارت منحصر‌به‌فردی داشته باشد. توانایی قابل توجه آن در استخراج دیدگاه از میان صدها هزار سند از طریق خواندن، فیلتر کردن و درک اطلاعات به دستیابی به پیشرفت‌های جدید با سرعت دیجیتال در بسیاری از زمینه‌ها از علم تا امور مالی کمک می‌کند.

بنابراین ادغام هوش مصنوعی Gemini در کارهای شما می‌تواند انجام وظایف مختلف را ساده کند. این ۹ قابلیت Gemini می‌تواند بازده شما را افزایش داده و در زمان شما صرفه‌جویی کند.

قابلیت‌های هوش مصنوعی Gemini

۱.       پاسخ دادن به سؤالات

تحقیق و یافتن پاسخ از ما زمان می‌برد زیرا باید تک تک اطلاعاتی را که گوگل در موتور جستجو ارائه می‌کند بررسی کنیم. هوش مصنوعی جمینی با جستجوی معمولی گوگل متفاوت است زیرا هنگام پاسخ دادن به سؤالات ما بیشتر حالت محاوره‌ای دارد. به‌جای اینکه لینک به ما پیشنهاد دهد، یک پاسخ مستقیم به ما ارائه می‌دهد.

مطالعه مقاله مهندسی پرامپت چیست توصیه می‌شود.

۲.       درک و به خاطر سپردن زمینه سؤالات و گفتگو

هنگامی‌که در حال گفتگو با شخصی هستیم، اغلب باید زمینه بحث را مشخص کنیم. سپس می‌توانیم گفتگو را در آن حوزه ادامه دهیم. در هوش مصنوعی Gemini ما پس از ایجاد یک نتیجه اولیه، می‌توانیم سؤالات را در جمینی دنبال کنیم تا نتایج را شفاف‌تر و جامع‌تر کنیم. جمینای همانند بارد می‌تواند پرس‌و‌جوهای قبلی را به خاطر بسپارد و سؤالات بعدی را با آن‌ها مرتبط کند.

۳.       تولید تصویر با هوش مصنوعی Gemini

Gemini می‌تواند تصاویر را نیز تولید کند. البته در حال حاضر، پس از اینکه کاربران رسانه‌های اجتماعی به اشتباهات آن در برخی از تصاویر تاریخی تولید شده توسط این مدل اشاره کردند، گوگل تشخیص تصویر را از ویژگی‌های Gemini حذف کرده است تا آن را اصلاح کند.

برای ساخت ویديو با کمک هوش مصنوعی Synthesia این مقاله را مطالعه کنید.

۴.       خلاصه کردن مقالات

خواندن مقالات یا مطالب طولانی گاهی‌اوقات می‌تواند خسته‌کننده باشد. هوش مصنوعی Gemini به ما کمک می‌کند تا با درک ایده‌های اصلی از هر مقاله و نشان دادن نتایج از طریق مفاهیم آسان، مقالات را خلاصه کنیم.

خلاصه کردن مقالات با هوش مصنوعی Gemini

همانطور که در بالا می‌بینید، ما لینک مقاله را درج کردیم و از جمینی خواستیم آن را خلاصه کند. سپس هوش مصنوعی جمینی یک نسخه کوتاه مقاله را به ما داد که می‌توانیم آن را بخوانیم، کپی کنیم یا به جای دیگری ببریم. این چیزی است که برای محقق، دانشجو یا کارمندی که نیاز به درک سریع یک مقاله طولانی دارد مفید است.

۵.       ایجاد محتوای خلاقانه هوش مصنوعی Gemini

ما می‌توانیم از Gemini برای نوشتن مقاله، شعر، آهنگ، داستان فیلم، وبلاگ، فیلمنامه ویدیویی و غیره استفاده کنیم. همچنین می‌توانید چیزی را که قبلاً نوشته‌اید را در جمینی قرار دهید و از جمینی بخواهید آن را بهبود بخشد، کلمات را تغییر دهد یا آن را تمام کند.

۶.       مقایسه و نمایش تفاوت بین تحقیقات و داده‌ها با استفاده از نمودار

یکی دیگر از ویژگی‌های قابل توجه هوش مصنوعی جمینی توانایی آن در مقایسه محتوای آنلاین است. هوش مصنوعی Gemini می‌تواند نمودارهایی ایجاد کند که شباهت‌ها و تفاوت‌های بین دو مقاله، داده، محصول و … را نشان می‌دهد.

۷.       ایجاد ایده‌هایی برای متن تبلیغات

اگر شما یک کپی‌رایتر هستید، حتما برای شما هم پیش آمده که گاهی‌اوقات به‌سختی می‌توانید برای کمپین تبلیغاتی خود ایده بسازید. هوش مصنوعی Gemini، مانند هر نرم‌افزار نوشتن هوش مصنوعی دیگری، می‌تواند به تولید ایده‌های متن تبلیغاتی، توضیحات محصول و … کمک کند. سپس آن‌ها را بر اساس مخاطبان هدف تنظیم می‌کند.

۸.       ارائه پیشنهادهایی برای سفر و تعطیلات

فرض کنید شما عاشق رفتن به سفر هستید اما از برنامه‌ریزی‌های مربوطه خوشتان نمی‌آید یا فرصتی برای آن ندارید. در این صورت، جمینی با ارائه ایده‌های شخصی و ایجاد برنامه‌های سفر منطبق با اولویت‌ها، به برنامه‌ریزی تعطیلات شما کمک می‌کند. هوش مصنوعی Gemini هتل‌ها و فعالیت‌هایی را برای سفر پیشنهاد می‌کند و حتی توصیه می‌کند که در تعطیلات چه بپوشید. جمینی همچنین می‌تواند عکس‌هایی از بهترین نقاط در مکانی که بازدید می‌کنید نشان دهد.

پیشنهادات سفر برای تعطیلات از هوش مصنوعی Gemini

۹.       نوشتن کد و برنامه‌نویسی با هوش مصنوعی Gemini

هوش مصنوعی Gemini ابزاری عالی برای کمک به نوشتن کد در زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف است. آن می‌تواند کدهای با کیفیت بالای محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی جهان مانند Python، Java، C++ و Go را درک کرده، توضیح دهد و تولید کند.

توانایی جمینی در کار بر روی زبان‌ها و استدلال در مورد اطلاعات پیچیده، در آینده‌ای نه‌چندان دور، آن را به یکی از مدل‌های پایه اصلی برای کدنویسی در جهان تبدیل می‌کند.

وقتی Gemini کدی را تولید می‌کند، می‌توانید آن را مستقیماً در Google Colab صادر و آزمایش کنید. اگر نیاز به تولید، صادر، اشکال‌زدایی و توضیح درباره نحوه عملکرد کد دارید، هوش مصنوعی Gemini می‌تواند به شما کمک کند.

Gemini همچنین می‌تواند به‌عنوان موتور برای سیستم‌های کدگذاری پیشرفته‌تر استفاده شود. نسخه تخصصی تولید کد پیشرفته‌تر آن در حل مشکلات برنامه‌نویسی رقابتی که فراتر از کدنویسی است و شامل ریاضیات پیچیده و علوم کامپیوتر نظری می‌شود، برتری دارد.

چگونه به هوش مصنوعی Gemini دسترسی پیدا کنید؟

Gemini اکنون در محصولات گوگل مانند موبایل Pixel 8 و چت‌بات Bard، در نسخه‌های نانو و پرو در دسترس است. گوگل قصد دارد هوش مصنوعی Gemini را به‌مرور زمان در جستجو، تبلیغات، کروم و سایر سرویس‌های خود ادغام کند.

اگر شما از توسعه‌دهندگان و مشتریان سازمانی هستید از 13 دسامبر می‌توانید از طریق Gemini API در استودیوی هوش مصنوعی گوگل و هوش مصنوعی Google Cloud Vertex به Gemini Pro دسترسی داشته باشید.

هوش مصنوعی Gemini در مقابل هوش مصنوعی Bard

تفاوت‌های اساسی هوش مصنوعی Gemini با بارد

هوش مصنوعی Gemini و Bard دو فناوری متفاوت از گوگل هستند که عملکردها و حوزه های کاربردی متفاوتی دارند. در اینجا به بررسی تفاوت‌های اصلی آن‌ها می‌پردازیم:

عملکرد

هوش مصنوعی Gemini گوگل پلتفرمی است که شرکت‌ها را قادر می‌سازد محتوای با کیفیت بالا در قالب‌های مختلف مانند متن، تصویر، صدا و ویدیو تولید کنند و بهینه‌سازی موتور جستجوی خود را بهبود بخشند. به‌علاوه ابزارها و عملکردهایی را برای ایجاد و بهینه‌سازی محتوا ارائه می‌دهد.

از سوی دیگر، هوش مصنوعی Bard یک سرویس چت‌بات مبتنی‌بر مدل LaMDA است که شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا از هوش مصنوعی مکالمه و ربات‌های گفتگو برای تعاملات شخصی با مشتری استفاده کنند. LaMDA ربات چت را قادر می‌سازد تا مکالماتی شبیه انسان داشته باشد و پرس‌و‌جوهای پیچیده را بفهمد و به آن‌ها پاسخ دهد. هوش مصنوعی بارد می‌تواند به انبوهی از اطلاعات از طریق اینترنت دسترسی پیدا کند تا پاسخ‌های جامع و به روزی را به سوالات ارائه دهد.

حوزه‌های کاربردی

هوش مصنوعی جمینی بر بهبود استراتژی محتوا و رتبه‌بندی موتورهای جستجو تمرکز دارد. این امر به شرکت‌ها کمک می‌کند تا محتوای با کیفیت بالا تولید کنند و بازدید سایت و شبکه‌های اجتماعی خود را افزایش دهند.

از طرفی هوش مصنوعی بارد برای بهبود تعامل و ارتباط با مشتری طراحی شده است که شرکت‌ها را قادر می‌سازد راه‌حل‌های موثری در گفتگو ارائه داده و به سوالات مشتریان پاسخ دهند.

دسترسی به داده‌ها در هوش مصنوعی Gemini و Bard

Gemini به محتوای موجود در وب دسترسی پیدا می‌کند تا از اطلاعات برای ایجاد و بهینه‌سازی محتوا استفاده کند. محتوای تولید شده توسط جمینی بر اساس منابع داده موجود است و جمینی بر روی استفاده درست از دانش موجود کار می‌کند. همچنین Gemini بر روی مجموعه داده بسیار بزرگ‌تر و متنوع‌تر از Bard آموزش دیده است. این شامل متن، کد، تصاویر و صدا است که به آن درک وسیع‌تری از جهان و زبان می‌دهد.

بارد در درجه اول بر داده‌های مبتنی‌بر متن متمرکز است. از طرف دیگر بارد به محتوای کل اینترنت دسترسی دارد و می‌تواند اطلاعات به‌روز و جامعی را برای سوالات مشتریان ارائه دهد.

گروه هدف

هوش مصنوعی Gemini کسب‌وکار‌ها و شرکت‌های کوچک و متوسطی را هدف قرار می‌دهد که می‌خواهند سئوی مقالات خود را بهبود بخشند و محتوای با کیفیت تولید کنند. جمنای توابعی را برای بهینه‌سازی استراتژی محتوا و قرار گرفتن آن در نتایج موتور جستجو ارائه می‌دهد.

بارد شرکت‌هایی را هدف قرار می‌دهد که می‌خواهند خدمات مشتری را بهبود بخشند و تعاملات شخصی را با مشتری فعال کنند. هوش مصنوعی Bard توابع را برای پیاده‌سازی راه‌حل‌های چت‌بات و هوش مصنوعی مکالمه‌ای ارائه می‌دهد.

مهم است که توجه داشته باشید که هوش مصنوعی Gemini و Bard عملکردها و زمینه‌های کاربردی متفاوتی دارند، اما همچنین می‌توانند مکمل یکدیگر باشند. شما می‌توانید از هر دو فناوری برای بهبود استراتژی محتوای خود استفاده کنید و همزمان تعاملات شخصی با مشتری را ارائه دهید. منطقی است که اهداف و نیازهای خاص کسب‌وکار خود را در نظر بگیرید تا فناوری مناسب را انتخاب کنید یا احتمالاً از هر دو به طور همزمان استفاده کنید.

پیشنهاد می‌کنیم از خواندن مقاله پرامپت نویسی چیست و چگونه بهترین Prompt را بنویسیم؟ غافل نشوید.

سرنوشت هوش مصنوعی بارد چه می‌شود؟

هوش مصنوعی Gemini بر‌ روی داده‌های بارد ساخته شده است و جایگزین برنامه موبایلی بارد شده است. اما در حالی‌که گوگل نام بارد را به جمینی تغییر داده، خود چت‌بات برای اکثر کاربران تفاوت چندانی نخواهد داشت. حتی با حفظ تمام مکالمات قبلی کاربران با هوش مصنوعی Bard، طراحی یکسانی دارد.

همین امر در مورد تمام ویژگی‌های هوش مصنوعی در برنامه‌های Workspace Google مانند Gmail و Docs که قبلاً «Duet AI» نامیده می‌شدند اما اکنون با نام Gemini نیز شناخته می‌شوند، صدق می‌کند.

هوش مصنوعی Gemini در چه زبان‌هایی در دسترس است؟

بر اساس پرسش‌های متداول Gemini، چت‌بات جمینی در بیش‌از 40 زبان در دسترس است که یک مزیت بزرگ نسبت به بزرگ‌ترین رقیب خود یعنی ChatGPT – که فقط به زبان انگلیسی در دسترس است- به شمار می‌رود.

براساس اطلاعات منتشرشده توسط گوگل زبان‌های در دسترس جمینی شامل انگلیسی، فارسی، عربی، چینی، هلندی، فرانسوی، آلمانی، عبری، ایتالیایی، ژاپنی، کانادایی، کره‌ای، روسی، اسپانیایی، ترکی، اردو و … می‌شود.

زبان‌های در دسترس هوش مصنوعی Gemini

سخن پایانی

گوگل اخیرا هوش مصنوعی Gemini را معرفی کرده که توسط Google DeepMind ایجاد شده است. هوش مصنوعی جمینی در دسترس عموم قرار دارد. Gemini در سه ورژن Gemini Nano، Gemini Pro و Gemini Ultra موجود است که هر یک برای کارهای مختلفی مناسب هستند.

Gemini، چت‌بات هوش مصنوعی گوگل، توسط Gemini Pro پشتیبانی می‌شود، به همین دلیل است که گوگل نام هوش مصنوعی Bard را به هوش مصنوعی Gemini تغییر داده است.

به‌طور کلی، Gemini از نظر دقت، ظرافت و ادغام از بارد پیشی می‌گیرد. دسترسی آن به مجموعه داده‌های وسیع و معماری بهبود‌یافته منجر به پاسخ‌های دقیق‌تر و قابل اعتمادتری می‌شود. با این حال، بارد پایه و اساس توسعه Gemini را گذاشته و هر دو مدل به پیشرفت هوش مصنوعی و نحوه تعامل ما با فناوری کمک کرده‌اند.

تجربه شما از استفاده از هوش مصنوعی Gemini و Bard چه بوده است؟

برچسب ها:

پیام بگذارید